HISTORIA    AKTUALNOŚCI    MSZE ŚWIĘTE    DUSZPASTERSTWA                                 DUSZPASTERZE                       KONTAKT
 Parafia Św Krzyża w Rzeszowie - Pontyfikat IVProtonatariusz Apostolski - Infułat, Dziekan Dekanatu Rzeszów I,
kanonik gremialny Kapituły Jarosławskiej, długoletni katecheta i wychowawca młodzieży,
rektor i pierwszy proboszcz parafii św. Krzyża, kapelan Armii Krajowej, Związku Miłośników
Lwowa i Kresów Wschodnich, Cechu Rzemieślników, Honorowy obywatel miasta Rzeszowa odszedł do Boga dnia 10 stycznia 2002r. po nagrodę życia wiecznego.
O ks. Walentym
- wspomnienie (w anegdocie)

Ks. Walenty Bal jako "urodzony kawalarz" był naturalnie i najdalej bezpośredni do podopiecznych "szkolników" a już szczególnie w żartach co zjednywało Mu ogólną sympatię i atentację - tychże. Nie przepuszczał więc żadnej sytuacji anegdotycznej "na sucho" a życie szkolne niosło ich sporo. M.in. więc "Jasiu zielone ucho" zgłodniał na lekcji religii bo zaspał w domu śniadanie, gdzie PKS nie czeka - i rozpoczął skrycie pajdę od mamy. Bystre oko dojrzało wszystko i już leci stosowna rymowanka: jak śpi to nie je lecz jak się obraca to za chlebem maca! - no i wszyscy w śmiech a delikwent - także.

O ks. Walentym
- wspomnienie (w anegdocie)

Ks. Walenty jako prawdziwy patriota i humorysta był naturalnie i zawsze "cięty" na władzę "niby ludową". Myśl jest i była bronią a w narodzie naszym polskim w niewoli porozbiorowej i komunistycznej także, gdzie zwłaszcza w braku innej broni - brylował polski kawał polityczny.

Z wyżej przytoczonych pobudek - celował w nich ks. Walenty nie przepuszczając żadnej okazji na "siermiężnej władzy ludowej". M.in. więc ale dosyć często a zwłaszcza przy kolejnych podwyżkach cen żywności (gdzie jednak dla równowagi coś taniało, np. liny okrętowe) już leciało - jako westchnienie Władzy: Baranku Boży, co plenum - to gorzej!


                Parafia pod wezwaniem Świętego Krzyża w Rzeszowie
Copyright©.Jacq.2008                                             ul. 3 Maja 20, Rzeszów, e-mail: wjagustyn